Akcelerator Wiedzy Technicznej®
Obszar działalności
Akcelerator Wiedzy Technicznej® koncentruje się na przyspieszaniu rozwoju wiedzy technicznej i matematyczno-przyrodniczej, ale także kompetencji i umiejętności. Ich rozwój nie tylko umożliwia adoptowanie się do ulegających zmianom warunków życia, zapobiega wykluczeniu społecznemu, ale także gwarantuje rozwój gospodarki, decyduje o jej innowacyjności i konkurencyjności.
Historia
Akcelerator Wiedzy Technicznej® to inicjatywa uruchomiona w 2006 roku. Bardzo szybko obszar zainteresowań został rozszerzony o wiedzę matematyczno – przyrodniczą. W 2007 r. ponad 30 instytucji z Wielkopolski podpisało List intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju wiedzy i umiejętności technicznych w społeczeństwie Wielkopolski. Odpowiedzią na List było opracowanie w 2008r. Programu akceleracji wiedzy technicznej i matematyczno-przyrodniczej. Był on wynikiem przeprowadzonych szerokich konsultacji, a idee i koncepcje w nim zawarte wykraczają poza ramy województwa i dotyczą całej Polski.
Podejmowane działania
Działania podejmowane w ramach Akceleratora Wiedzy Technicznej® zmierzają do:
- zwiększenia dostępu do wiedzy i upowszechniania jej. Technologie muszą być zrozumiałe dla wszystkich ludzi, a nie wąskiego kręgu naukowców. Każdy człowiek ma prawo wiedzieć, jak rozwiązania, których dostarcza nauka, mogą wpływać na niego – jakie wynikają z nich korzyści, ale też jakie zagrożenia są z nimi związane.
- stworzenia systemu kształcenia, który zapewni każdemu człowiekowi niezbędny zasób umiejętności umożliwiających wykorzystanie najnowszych oraz powszechnych osiągnięć nauki.
Projekty w Programie akceleracji wiedzy technicznej i matematyczno-przyrodniczej
Program realizowany jest w ramach uruchamianych projektów, finansowanych z różnych źródeł. Dotychczas zostało zrealizowanych pięć projektów odnoszących się do obszarów uwzględnionych w Programie akceleracji wiedzy technicznej i matematyczno-przyrodniczej:
- Wielkopolski system monitorowania i prognozowania
- Partnerski związek nauki i postępu
- Zintegrowany system wspomagania dostępu do informacji w przestrzeni miejskiej
- Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe
- Metoda akceleracji rozwoju kompetencji przekrojowych w procesie kształcenia praktycznego studentów.
Dwa pierwsze projekty zostały sfinansowane ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, trzeci ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, czwarty z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, z kolei ostatni wymieniony powyżej ze środków UE w ramach programu Erasmus+.
Obecnie realizowany jest projekt:
Czas zawodowców dla Wielkopolski.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.