Nie od dziś wiadomo, że pracownika z pracodawcą łączy umowa (niezależnie od rodzaju umowy, jaką zawarliśmy z pracodawcą) i świadczenia z niej wynikające nazywane często stosunkiem pracy. Jest to relacja czysto formalna. Nam jednak zależy na zbudowaniu relacji partnerskiej bazującej na wzajemnej lojalności i zaufaniu pomiędzy stronami.
Ważna dla większości nas pracowników jest satysfakcja i zadowolenie z wykonywanej pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego w danej firmie.
Chcę być zauważony!
Poruszając się po rynku pracy często nie zdajemy sobie sprawy z atutów, jakie posiadamy, nie znamy też wszystkich naszych słabych punktów. Identyfikując swoje umiejętności i mocne strony oraz akceptując słabsze nabieramy większego zaufania do swoich możliwości. Należy pamiętać, że znajomość poziomu własnych kwalifikacji zawodowych, posiadanych umiejętności, preferencji dotyczących wykonywania określonej pracy oraz cech charakteru mogą pomóc w dokonaniu właściwego wyboru przyszłej pracy. Dodatkowo, analiza naszych własnych cech, ułatwi właściwe sprecyzowanie ścieżki kariery zawodowej.
Nie należy się poddawać jeśli jesteśmy na początku budowania swojej kariery zawodowej, nie mamy doświadczenia i boimy się, że nie sprostamy oczekiwaniom pracodawcy, szczególnie kiedy pracodawca w swoich ofertach pracy podkreśla na czym mu bardzo zależy szukając odpowiedniego kandydata. Wykorzystajmy swoje mocne strony i umiejętności podczas przygotowania swojego CV w systemie system.zawodowcy.org.
Pomocne w przygotowaniu CV będą gotowe opisy modeli stanowisk (-> TUTAJ). Pomogą one w dużym stopniu określić Tobie Twoje umiejętności i kwalifikacje co przełoży się na dopasowanie ofert pracy znajdujących się w naszym systemie pod Ciebie i/lub wyszukanie Twojej oferty przez potencjalnego pracodawcę (-> OFERTY).
A co z tym planowaniem?
Planowanie ścieżki kariery zawodowej to długotrwały, dynamiczny i złożony proces. Często zależy on od nas samych i świadomości kształtowania życia zawodowego. Długotrwały, ponieważ rozpoczęty na etapie wyboru szkoły, kontynuowany przez dalsze lata nauki i pracy zawodowej. Dynamiczny, ponieważ podczas mijającego na zdobywaniu wiedzy i umiejętności czasu, zmienia się koniunktura na rynku pracy i z punktu widzenia przyszłego pracownika konieczne jest nieustanne monitorowanie sytuacji na rynku pracy i umiejętne dostosowanie się do jego aktualnych wymagań. Ważne jest tutaj samokształcenie i uczestnictwo w kursach, szkoleniach podnoszących nasze kwalifikacje. Nadążanie za dynamiką rynku pracy wiązać się może z koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań. Złożony, ponieważ wymaga wzięcia pod uwagę wiele czynników warunkujących właściwe planowanie przyszłości.
Jeśli mniej więcej wiemy, co chcielibyśmy w życiu robić, co nam sprawia przyjemność, jakie są nasze zainteresowania, które mogą przełożyć się na wykonywaną pracę, pomocne mogą być przygotowane w tym celu Modele Referencyjne znajdujące się na stronie zawodowcy.org, które opisują ścieżki kariery dla danego z wielu wybranych zawodów lub stanowisk pracy.
Zachęcamy do zapoznania się z wieloma interesującymi materiałami znajdującymi się na naszej stronie, pozwalającymi świadomie dokonać wyboru własnej drogi zawodowej z uwzględnieniem swoich potrzeb i kompetencji.
Nie czekaj i już dziś stwórz swój profil i śledź nowości na FB!
Zapraszamy na Facebook – KLIK.