Macie czasami ochotę rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady karmić wiewiórki? Brzmi jak wspaniały plan, prawda? Ale czy wiecie, dlaczego tak się dzieje? Za wszystko odpowiedzialna jest motywacja! W najprostszym ujęciu oznacza ona wszystkie mechanizmy, które napędzają nas do wykonywania powierzonych zadań. To ona sprawia, że staramy się wypaść jak najlepiej. W takim razie co nas motywuje? Jak zwiększyć motywację do pracy? Oto najważniejsze czynniki:
Satysfakcja z pracy
Świadomość, że realizujemy się w czymś, co sprawia nam przyjemność, powoduje, że chętnie rano wstajemy i idziemy do pracy. Jeżeli człowiek nie lubi swojej pracy, szybko poczuje się wypalony zawodowo. Warto więc już na starcie wybrać zawód, który nas pasjonuje, tak, aby czuć pełną satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Pomuc w tym mogą
Zarobki
Nie da się ukryć, że wynagrodzenie jest głównym powodem podjęcia pracy zawodowej. Jego wysokość oraz terminowość definiują nasze podejście do wykonywanej pracy. Nic więc dziwnego, że premie, bonusy a także podwyżki są doskonałymi motywatorami do pracy.
Stabilne zatrudnienie
Stabilność zatrudnienia jest dla wielu pracowników niezwykle ważna. Brak obaw o to czy umowa zostanie przedłużona pozwala czuć się komfortowo, co wpływa na dobre wykonywanie swoich obowiązków. Poczucie niepewności znacząco zmniejsza motywację pracownika oraz obniża efektywność. Warto więc już na początku wybrać ofertę z interesującym nas typem zatrudnienia. Na system.zawodowcy.org dostępna jest szeroka gama filtrów pozwalająca zawęzić wyszukiwanie ofert pracy do pożądanych nas pozycji.
Możliwość rozwoju
Chęć samorealizacji jest szczytową potrzebą piramidy Maslowa. Jeżeli firma organizuje szkolenia zamknięte dla pracowników i jednocześnie daje im możliwość rozwoju oraz podnoszenia swoich umiejętności, może w ten sposób doskonale motywować pracowników do działania i dalszego doskonalenia się. Troska o rozwój pracownika jest wartością zarówno dla pracownika jak i dla firmy. Lepiej wyszkolony pracownik wykonuje swoje zadania szybciej i dokładniej. Warto również samemu rozejrzeć się za ofertami szkoleń i kursów. Można je znaleźć między innymi w Module Szkoleniowym.
Atmosfera w firmie
Praca w miejscu w którym panuje nieprzyjemna atmosfera nie należy do najmilszych przeżyć. Stres oddziałuje na każdego człowieka w inny sposób. Jednych pracowników motywuje innych wręcz przeciwnie. Jednak nawet motywacyjny stres w dłuższym okresie czasu znacząco obniża chęć uczęszczania do pracy z nieprzyjemną atmosferą. Przyjacielski nastrój pozwala pracownikom związać się z przedsiębiorstwem i znaleźć nowe pokłady motywacji!
Ambitne zadania
Możliwość wykazania się znacząco pobudza motywację pracowników. Dobrze sprawdzają się zatem zadania wymagające zaangażowania lub kreatywności, które mogą być swego rodzaju wyzwaniem dla pracownika.
Pochwały
Każdy z nas lubi od czasu do czasu usłyszeć coś miłego. Pochwała i uznanie ze strony kierownictwa są dobrym motywatorem dla osób, które chcą stale się rozwijać i jak najlepiej wykonywać pracę. Odpowiednio dobrane słowa aprobaty pozwolą pracownikowi poczuć się potrzebnym i chętniej będzie wykonywać swoje obowiązki.
Każdy z opisanych sposobów motywacji może oczywiście działać na różne osoby w różny sposób. Będąc pracownikiem warto zastanowić się, które ze sposobów motywacji najlepiej będą działać i wybierając pracę mieć to na uwadze.