Świetne wykształcenie, chęć zmiany a i nawet ukończony staż czy praktyka, mogą czasem nie wystarczyć, by znaleźć fajną pracę – tylko dlaczego? Pamiętaj, że biorąc udział w rekrutacji to CV jest Twoją wizytówkę i ma znaczący wpływ na to, czy zaproszą Cię na rozmowę kwalifikacyjną, czy też nie.
1. Zawsze, gdy jest to możliwe stosuj zasadę KISS.
Nie chodzi tu o wysyłanie rekruterowi buziaczków czy całowanie w rękę na spotkaniu. Oznacza po prostu „Keep it simple, stupid” chodzi więc o prostotę, minimalizm i skuteczność. Pisanie CV to sztuka. Zachowuj odpowiednie odstępy, nie pozwól sobie na błędy ortograficzne czy literówki. Zdania nie powinny być za długie, mają zawierać samą esencję tego, co chcesz przekazać. Owszem, chwal się osiągnięciami, wymień zainteresowania lecz nie pozwól, by Twoje CV miało kilka stron. Prostota to podstawa, warto stosować tę zasadę w wielu aspektach życia, nie tylko starając się o pracę.
2. Twoje CV powinno być skuteczne
Przecież chciałbyś, aby rekruter spośród wielu innych aplikacji wybrał właśnie Ciebie, prawda? Co więc oznacza skuteczne CV? Przede wszystkim zapomnij o laniu wody, skup się na swoich prawdziwych osiągnięciach. Tych, które zaprezentują Cię w najlepszym świetle. Podkreśl swoje atuty, rób to w takim sposób, aby rekruter był pewien, że możesz przynieść firmie wiele dobrego. Zamiast standardowego wypisywania obowiązków i zadań, które pełniłeś na poprzednim stanowisku, wymień rezultaty wypracowanych działań. Wskaż, ilu klientów udało Ci się pozyskać, o ile wzrosły obroty firmy, jakie zasięgi osiągałeś pracują w social mediach! Opisz korzyści, które do tej pory przyniosłeś swojej firmie.
3. Dopasuj CV do stanowiska, o jakie się ubiegasz
Usuń elementy niemające nic wspólnego z potencjalną nową pracą. Każdą nową aplikację powinno się pisać w zupełnie inny sposób. Przecież zależy Ci na tym, aby prezentować się jako kandydat najlepiej odpowiadający oczekiwaniom pracodawcy. Treść powinna być spójna. Im lepiej dopasujesz się do oferty, tym większa szansa, że wybiorą właśnie Ciebie – pamiętaj tylko, by wpisywać wyłącznie Twoje realne osiągnięcia czy zainteresowania. CV ma przedstawiać prawdziwego Ciebie idealnie wpasowującego się w potrzeby firmy.
4. Sprawdź, przeczytaj i jeszcze raz sprawdź
W tak ważnej kwestii nie ma miejsca na pomyłki. Raz wysłane CV nie może zostać zastąpione innym. Zweryfikuj wszystko to, co napisałeś. Upewnij się, że nie popełniłeś błędów, że napisałeś wyłącznie prawdę i nie pominąłeś którejś z kluczowych informacji. Jeżeli w przesłanym do rekrutera dokumencie, widnieją literówki lub mało estetyczna prezentacja danych, Twoje CV może zostać odebrane jako niechlujne. Poświęć więc chwilę dłużej, aby jeszcze raz wszystko sprawdzić. Zadbaj również o poprawną wysyłkę maila – pamiętaj o tytule jasno i wyraźnie sugerującym, że przesyłasz aplikację; zapomnij o adresie mailowym sarenka55@buziaczek .pl a w treści wiadomości krótko się przywitaj, opisz co wysyłasz oraz z jakiego powodu. Następnie grzecznie pożegnaj się i podpisz.
Wtedy właśnie sprawdź, przeczytaj i jeszcze raz sprawdź i dopiero wtedy możesz wysyłać.
Owocnych rekrutacji!