Szybko rozwijająca się technologia wpływa obecnie na wszystkie aspekty życia. Nie inaczej jest z systemem rekrutacji. Możliwość zastosowania nowoczesnych technologii znacznie poszerza możliwości rekrutacyjne. Przedstawiamy zatem jakie zastosowanie mają najnowsze technologie na każdym etapie ścieżki rekrutacyjnej.
Przygotowanie oferty pracy
Określenie potrzeb kompetencyjnych dla wybranego stanowiska pracy jest pierwszym etapem na drodze do znalezienia idealnego kandydata. Aby kompleksowo określić zapotrzebowanie na umiejętności firma może skorzystać z własnej bazy stanowisk i kompetencji jak i zewnętrznej. Określając standardy rynkowe warto skorzystać ze źródeł zawierających bazy kompetencji bądź ofert pracy. Jedną z takich stron jest system.zawodowcy.org. Jednym z innowacyjnych rozwiązań dostępnym na system.zawodowcy.org są ścieżki kariery, pozwalające w prosty i przejrzysty sposób określić zapotrzebowanie na kompetencje na danym stanowisku pracy.
Dostępne ścieżki kariery można sprawdzić TUTAJ
Publikacja ogłoszenia o pracę
Celem rekrutacji jest znalezienie odpowiedniego kandydata. Jest to możliwe tylko w przypadku gdy potencjalny pracownik zobaczy ogłoszenie. Aby tak się stało należy zadbać o dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. Aktualnie najczęściej wybieranym kanału informacyjnego jest Internet. Ale gdzie takie oferty pracy publikować? Po za oczywistymi portalami rekrutacyjnymi świetnie sprawdzają się także media społecznościowe. Do najczęściej wybieranych należą np. Facebook oraz LinkedIn. Aby poszerzyć grono odbiorców warto także nawiązać współpracę z instytucjami pośredniczącymi w znajdowaniu kandydatów oraz instytucjami edukacyjnymi.
Zbieranie zgłoszeń kandydatów
Mamy już zebrane profile kandydatów i co dalej? Na tym etapie warto przeprowadzić wstępną weryfikację zgłoszeń. Mając bazę ofert można je łatwo porównać i określić które profile najlepiej pasują do kultury organizacji. Platforma system.zawodowcy.org pozwala na automatyczne porównanie poziomów kompetencji kandydatów z poziomem określonym w ofercie pracy. Pozwoli to na wyłonienie najbardziej interesujących nas kandydatów, z którymi należy się skontaktować w celu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Zaproszenie również odbywa się przez Internet, główne za pośrednictwem maila bądź serwisów rekrutacyjnych.
Wybór kandydatów
Tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna twarzą w twarz coraz częściej zostaje zastępowana przez spotkania zdalne. Pozwala to zaoszczędzić czas, a niekiedy także stresu przyszłemu pracownikowi. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej istnieje także możliwość zdalnego przekazania zadań testowych weryfikujących kompetencje.
Zamknięcie procesu rekrutacyjnego
Po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych następuje czas na wybranie przyszłego pracownika. Pomóc w tym może assessment center. Jest to wielowymiarowy proces oceny kompetencji, w którym uczestnicy są obserwowani i oceniani. Po wybraniu idealnego kandydata należy się z kim skontaktować w celu złożenia propozycji oferty pracy, a także przekazaniu informacji zwrotnej pozostałym kandydatom. Najczęściej ma to miejsce zdalnie bądź telefonicznie.
Podsumowując nowoczesne technologie znacząco ułatwiają procesy rekrutacyjne. Do głównych zalet wykorzystania technologii w rekrutacji należy szeroka gama sposobów komunikacji, znacząca oszczędność czasu oraz ograniczenie przeznaczonych środków finansowych. Warto zatem sięgnąć po obecne ułatwienia znacząco zwiększając efektywność systemu rekrutacji w przedsiębiorstwie. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami platformy system.zawodowcy.org umożliwiającej w pełni bezpłatne umieszczanie ogłoszeń pracy, praktyk i staży.
Chcesz wiedzieć jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej jako przyszły pracownik? Koniecznie sprawdź poprzedni artykuł: Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej?