Jest nam bardzo miło zaprosić Państwa do udziału w pierwszych zajęciach zdalnych, tzw. Pigułkach wiedzy, w ramach projektu „Czas zawodowców dla Wielkopolski” przygotowanych z myślą o uczniach Państwa Szkoły. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów szkół, które podpisały umowę o współpracy w ramach projektu.
Pigułka wiedzy to ciekawe spotkania z technologiami oraz wykładowcami Politechniki Poznańskiej i praktykami, którzy w interesujący sposób opowiedzą o tym, co czeka nas wszystkich w świecie techniki i technologii!
Zapraszamy zarówno pierwszoklasistów, jak i uczniów klas wyższych, zapraszamy uczniów wszystkich zawodów zainteresowanych tematem zajęć.
Zajęcia będą realizowane za pośrednictwem narzędzia komunikacji zdalnej eMeeting. Link do zajęć udostępnimy Państwu przed szkoleniem.
W celu zgłoszenia grupy uczniów do udziału w zajęciach bardzo prosimy o wypełnienie i przesłanie załączonego formularza na adres:
[email protected] do dnia 22.05.2024r.
Formularz zgłoszeniowy można pobrać w zakładce do pobrania.
Tematy zajęć, które Państwu proponujemy:
1. Projektowanie łańcucha dostaw w dobie zrównoważonej produkcji i śladu węglowego
27.05.2024, godz. 10:00 – 10:30
Gratka nie tylko dla logistyków i spedytorów! Pokażemy bowiem, jak wygląda projektowanie transportu, przykładowego łańcucha dostaw oraz rozładunek produktów spożywczych, które wymagają kontrolowanej temperatury i specjalnych warunków przewozu. W jasny i zwięzły sposób przedstawimy proces organizowania dostaw w kilkadziesiąt miejsc jednocześnie, a przy tym podpowiemy, jak zachować bezpieczeństwo, jakość produktów i jednocześnie ograniczyć powstawanie śladu węglowego.
2. BETON! Podstawowe badanie betonu (wytrzymałość na ściskanie)
28.05.2024, godz. 10:00 – 10:30
Na czym polega badanie betonu – materiału szeroko stosowanego w budownictwie i dlaczego to badanie jest takie ważne? Ta Pigułka wiedzy przyda się nie tylko budowlańcom, ale każdemu, kto marzy o własnych czterech ścianach! Prowadzący zapozna uczestników zajęć z rodzajami stosowanych próbek badawczych, omówi przebieg badania, zaprezentuje prasę do badania betonu oraz możliwości przeprowadzenia na niej badań.
3. Sterowniki PLC – co można do nich podłączyć i jak je programować?
29.05.2024, godz. 10:00 – 10:30
Sterowniki PLC są urządzeniami powszechnie stosowanymi w przemyśle. A jak działają, jak podłączyć do nich różne sensory oraz aktuatory dowiecie się podczas wciągającej prezentacji. Warto też poznać podstawowe języki programowania i zmierzyć się z rozwiązaniem konkretnego zadania programistycznego na sterowniku LOGO!
4. Biofeedback – czy można zbadać, co się nam podoba?5.06.2024, godz. 10:00 – 10:30
Pigułka dostarczy ciekawej wiedzy o biofeedbacku, czyli badaniach reakcji ludzkiego organizmu na zewnętrze bodźce, np. spoty telewizyjne czy bilbordy. Czy w ogóle ten przekaz jest dostrzegany? Ile reklam można zauważyć podczas drogi do szkoły? Niewiele, prawda? Pokażemy jak badać to, co nam się podoba. Jest to możliwe nawet z perspektywy komputera!
5. Nowocześni bariści – roboty przemysłowe w produkcji
10.06.2024, godz. 10:00 – 10:30
Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami codziennego zastosowania robotów oraz urządzeń automatycznie sterowanych i programowalnych. Dowiecie się, jak działają roboty stacjonarne i mobilne w działaniach produkcyjnych. Jakie są ich wady i zalety, czy dla robotów i cobotów należy tworzyć optymalne warunki pracy? Warto poznać przemysł przyszłości!