Wdrażane koncepcje Przemysłu 4.0, a także prognozy związane z piąta i szóstą rewolucją przemysłową wymuszą wiele zmian na rynku. Przede wszystkim sprawiają, że istniejące modele biznesowe już wkrótce zmienią się fundamentalnie. Zmiany te oddziałują na wszystkie przedsiębiorstwa aktywnie działające na rynku. Wraz ze zmianą modeli, zmienia się także zapotrzebowanie na kompetencje na stanowiskach pracy. Wcześniejsze trendy związane z umiejętnościami technicznymi, operacyjnymi oraz zdolnościami manualnym zastępowane będą przez zadania związane z kontrolą procesów i zadań wykonywanych przez maszyny. Skutkiem tych zmian jest znacząca zmiana zapotrzebowania na pracowników w danych grupach zawodowych. Efektem tego są zawody wymierające, które dziś są wbrew pozorom bardzo powszechne, a ich miejsce zajmą zawody przyszłości.
Czym są zawody wymierające?
Zawody wymierające są grupą profesji, które znikają z rynku w związku z rozwojem technologicznym. Jest to naturalny cykl związany z postępem. Obecnie do ginących zawodów zaliczamy zawody typowo rzemieślnicze m.in. kowala, garncarza czy tkacza.
Szacuje się, że już niebawem zastosowanie sztucznej inteligencji w miejscach pracy poskutkuje utratą stanowiska przez miliardy pracowników. Najbardziej zagrożone są stanowiska w branży logistycznej i produkcyjnej. Ma na to wpływ przede wszystkim kierunek rozwoju technologii. Wśród najbardziej zagrożonych stanowisk znajdują się:
- księgowi,
- pracownicy produkcyjni (pracujący przy taśmie montażowej),
- pracownicy magazynu,
- kontrolerzy jakości,
- kurierzy,
- kierowcy ciężarówek (Schwab K., Czwarta rewolucja przemysłowa, 2018)
Zmiany zadań pracowników na przykładzie pracownika magazynu
Obserwując ostatnie zmiany, zauważalny jest ogromny wpływ nowych technologii wykorzystywanych w procesach magazynowych. Należą do nich m.in.: przyjęcie oraz wysłanie towaru, składowanie, monitorowanie warunków klimatycznych, a także kompletacja. Początkowo pracownicy magazynu odpowiedzialni byli za ruch towarów. Począwszy od jego przyjęcia, przez składowanie i kontrolowanie pod względem jakościowym do ich finalnego wydania z magazynu. Pracownicy byli w ciągłym ruchu i własnoręcznie, bądź przy użyciu wykorzystywanych w jednostce środków transportu, przemieszczali produkty. Aktualnie produkty przyjeżdżają do pracowników przy pomocy robotów, a nawet półek regałowych. Jedyne zadanie człowieka polega na odbiorze towaru, zeskanowaniu kodu i przygotowaniu go do dalszej wysyłki. Ta wizja magazynu wskazuje na ograniczenie roli człowieka w procesach magazynowych. Pracownik magazynowy jest więc stanowiskiem, któremu mogą zagrozić wdrażane koncepcje czwartej rewolucji przemysłowej (Lee, 2018). Oznacza to, że można zaliczyć go do zawodów wymierających w kontekście niedalekiej przyszłości.
Wpływ przemysłu na przyszłe zawody
Jak więc wyglądać będzie technologiczna przyszłość rynku pracy? Koncepcja Przemysłu 4.0 wywiera istotny wpływ każdą branżę, w której w przyszłości podejmowanie decyzji opierać się będzie na algorytmach SI. Znana już wcześniej automatyzacja połączona z cyfryzacją zrewolucjonizuje przemysł oraz łańcuchy dostaw (Lee, 2018). Pracownicy na niższych stopniach z czynności wykonawczych nagle zaczną pełnić funkcję kontrolną nad maszynami. Doprowadzi to tym samym do zmniejszenia ilości miejsc pracy (Paprocki, 2016). Zauważalna będzie dominacja maszyn nad człowiekiem na stanowiskach polegających na wykonywaniu monotonnej pracy, natomiast zadania wymagające kreatywności zostaną powierzone ludziom. Czynności związane z monitorowaniem oraz kontrolą będą obsługiwane przez boty, wyposażone we wszelkiego rodzaju czujniki (Nowacki, 2020). Oznacza to, że pracownicy magazynów, kurierzy oraz kierowcy mogą zostać zastąpieni robotami, które wyręczą ich w powtarzalnej pracy. Natomiast osoby na stanowiskach menadżerskich współpracując z systemami SI będą mogli podejmować na ich podstawie trafne decyzje.
Koncepcja cyfryzacji wywiera wpływ na kompetencje, które będą wymagane na stanowiskach w różnych branżach. Działania te zmieniają w dużym stopniu nie tylko poziom wymaganych kompetencji, ale także wywierają nacisk na kandydatach by rozwijali nowe umiejętności, które wcześniej nie były przydatne na tych stanowiskach, lecz pod wpływem zwiększającego się udziału automatyzacji są one konieczne.
Warto więc sprawdzić jakie zawody są przyszłością rynku pracy oraz jakie umiejętności gwarantują nam pewne zatrudnienie w szybko zmieniającym się świecie. Pomóc w tym mogą ścieżki kariery przyszłości, dostępne na system.zawodowcy.org. Koniecznie także sprawdźcie nasze kursy dostępne w Module Szkoleniowym, umożliwiające podniesienie swoich kompetencji!