Panele realizowane w ramach projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” są dedykowane kluczowym pracodawcom z regionu zaangażowanym w tworzenie Wielkopolskiej Sieci Edukacyjno-Gospodarczej. Podczas spotkania w firmie DFDS w Poznaniu zastosowano metodę twórczego rozwiązywania problemów Design Thinking.
Tematem ostatniego panelu realizowanego 25 września był idealny proces rekrutacji pracowników w przedsiębiorstwach. W związku z zachodzącymi zmianami na rynku pracy, pracownicy działu HR stoją przed sporym wyzwaniem, jakim jest znalezienie pracownika najlepiej dopasowanego nie tylko pod względem wykształcenia i posiadanego doświadczenia, ale także cech charakteru, na których zależy przyszłemu pracodawcy.
W panelu zorganizowanym w firmie DFDS Polska Sp. z o.o. uczestniczyli przedstawiciele następujących firm:
– Aquanet SA,
– Bridgestone Poznań,
– Sivantos Sp. z o.o.,
– Ardagh Glass S.A.,
– Promax s.j.,
– Trio Line Polska Sp. z o.o.,
– Reco Polska Produkcja Sp. z o.o.,
– Nestle Polska SA,
– Colian S.A.,
– CDRL S.A.,
– Coccodrillo Concepts Sp z.o.o.,
– Odlewnia Żeliwa ŚREM / PGO S.A.,
– A.Schulman,
– Zakład Rolniczo Przemysłowym „Farmutil HS” S.A Poznań,
– Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
oraz studenci Politechniki Poznańskiej.
Głównym celem spotkana było opracowanie idealnego procesu rekrutacji. Porównano tradycyjne podejście do rekrutacji ze współczesnym, a wymiana dobrych praktyk dotyczących skutecznych procesów rekrutacji firm uczestniczących w spotkaniu pozwoliła spojrzeć na problem z różnych perspektyw. Poznając zarówno stanowisko przedstawicieli świata biznesu jak i młodego pokolenia chcemy rozwiązać problemy związane m.in. z definiowaniem oczekiwań wobec kandydatów, przygotowywaniem ofert, prowadzeniem rozmów kwalifikacyjnych.
– Design Thinking to metoda tworzenia innowacyjnych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Pierwszym etapem jest dobór interdyscyplinarny zespołu, w skład którego wchodzą osoby, w naszym przypadku, mające wpływ na dostępność kompetencji na rynku pracy m.in.: pracownicy działów HR, Prezesi, młodzi pracownicy firm, studenci – wymienia dr inż. Magdalena Graczyk-Kucharska z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. – Następnie powołany zespół realizuje, krok po kroku, kolejne etapy metody posługując się zestawem narzędzi i technik, aby w rezultacie wypracować możliwe do wdrożenia rozwiązania, pozwalające na bardziej efektywną współpracę. Taka forma współpracy oraz wymiany doświadczeń, spostrzeżeń, jest najbardziej owocna – dodaje.
– Metoda Design Thinking ma szerokie zastosowanie, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z problemami, które nie mają jednego oczywistego rozwiązania – mówi dr inż. Małgorzata Spychała z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. – Ważne jest to, że w trakcie spotkania każdy uczestnik dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i inspiruje się innymi pomysłami. Dzięki temu często rodzą się gorące dyskusje, które przynoszą ciekawe pomysły, propozycje a nawet gotowe rozwiązania – mówi dr inż. Marek Goliński z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.
Podczas panelu zaprezentowano narzędzie informatyczne system.zawodowcy.org, które udostępnia nieodpłatnie informacje o aktualnych stażach, praktykach i miejscach pracy oraz dopasowuje te oferty do kompetencji i umiejętności użytkowników. Uczestnicy mogli też usłyszeć o nowych funkcjach systemu, które pojawią się już niebawem.
Zaangażowanie pracodawców w tworzenie Wielkopolskiej Sieci Edukacyjno-Gospodarczej w ramach współpracy w projekcie „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” pozwala zdiagnozować ich potrzeby i dostosować działania w regionie do potrzeb gospodarki i realiów rynku pracy.
Fot. dr inż. Magdalena Graczyk-Kucharska/Politechnika Poznańska