Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie to szkoła z prawie siedemdziesięcioletnią tradycją. Miejsce powstania i rozwój szkoły ma ścisły związek z rozwojem przemysłu w tym regionie i przemianami gospodarczymi po II wojnie światowej. Szkoła powstała w 1951 roku na wniosek Centralnego Związku Przemysłu Ceramiki Budowlanej, pod nazwą Technikum Ceramiki Budowlanej.
W roku 1958 otwarto Szkołę Majstrów Ceramiki Budowlanej, a w 1959 roku uruchomiono Państwową Szkołę Techniczną. Kiedy w regionie zaczął rozwijać się przemysł mechaniczny, co spowodowało podjęcie decyzji o powstaniu Wieczorowego Technikum Mechanicznego. W końcu lat sześćdziesiątych utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową o kilku kierunkach kształcenia. W 1973 roku wszystkie typu szkół z Krotoszyna objęto jedną nazwą: Zespół Szkół Zawodowych. Od 2002 roku Zespół Szkół Zawodowych przekształcił się w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i w takim stanie uczy kolejne pokolenia do dziś.
Szkoła współpracuje z holenderską szkołą ROC A12 i z niemiecką szkołą Wilhelm-Remy Gymnasium. Organizuje wycieczki edukacyjne, zawodowe, turystyczno-krajoznawcze w Polsce jak i za granicą. Posiada bardzo dobrze wyposażone pracownie: technologiczne, chemiczne, studio fotograficzne, ciemnię, pracownię budowlaną, pracownie komputerowe z dostępem do Internetu, salę gimnastyczną, salkę do gimnastyki przyrządowej, bibliotekę z bogatym księgozbiorem oraz centrum multimedialne.
Chcąc jeszcze bardziej rozszerzać swoją działalność i zaspokajać coraz większe potrzeby swoich uczniów, szkoła bierze udział w projekcie prowadzonym przez Politechnikę Poznańską, dzięki czemu jedna z jej klas została objęta patronatem uczelni, z czego jest bardzo zadowolona.
– Uczniowie trzeciej klasy technikum logistycznego z ZSP nr 1 w Krotoszynie, którzy w ramach projektu „Czas Zawodowców BIS” uczestniczyli w laboratoriach, zgodnie oświadczyli, iż zajęcia w znaczny sposób poszerzyły ich sposób myślenia o logistyce. Ćwiczenia z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, umożliwiły zrozumienie tego, co do tej pory na zajęciach w szkole słyszeli tylko w teorii. Laboratoria to doskonały sposób zaprezentowania uczniom w pigułce przyszłej pracy zawodowej w branży logistycznej – mówi Ewa Brykczyńska, nauczycielka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie .
Dodatkowo uczniowie korzystali z innej formy wsparcia w ramach projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”. – Ze staży w ramach projektu skorzystali prawie wszyscy uczniowie z tegorocznej klasy 3. Na początku organizowania staży podchodzili do tego niezbyt chętnie. Myślę, że przerażała ich myśl spędzenia 8 godzin w pracy z obowiązkami, których nigdy nie wykonywali – mówi Kinga Jankowska, nauczycielka z ZSP nr 1 w Krotoszynie. – Większość „stażystów” już zakończyło tę formę wsparcia – staże odbywali w soboty i dni wolne od nauki – przede wszystkim w ferie zimowe. 150 przepracowanych godzin w wybranych przez siebie zakładach pracy oceniają bardzo pozytywnie – nabrali doświadczenia, poznali nowych ludzi i teraz twierdzą, że pieniądze to nie wszystko – liczy się nabycie praktycznych umiejętności, obycie w nowych, dotąd nieznanych miejscach. Uczniowie są teraz bardziej pewni siebie, ambitniej patrzą na plany związane z przyszłością zawodową. Doświadczenie zdobyte w tym krótkim stażu pozwoli im ubiegać się o zatrudnienie już w przyszłym roku, kiedy to skończą edukację w szkole ponadgimnazjalnej. W swoim CV zapewne z dumą umieszczą, że ich doświadczenie zawodowe to praca wykonywana i potwierdzona certyfikatem w czasie stażu – dodaje.