Panele realizowane w ramach projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” są dedykowane kluczowym pracodawcom z regionu zaangażowanym w tworzenie Wielkopolskiej Sieci Edukacyjno-Gospodarczej. Podczas spotkań wykorzystywana jest metoda twórczego rozwiązywania problemów Design Thinking i Brainstorming.
Tematem ostatnich paneli organizowanych 21 w i 22 czerwca była komunikacja z młodym pokoleniem pracowników i przyszłych pracowników (tzw. pokolenie Millenium oraz Y) w przedsiębiorstwach, jak również sposoby ich motywowania. Pokolenie Y to osoby, które są elastyczne i szybko potrafią dostosowywać się do zmieniających warunków, co skutkuje także częstą zmianą miejsca zatrudnienia. A to jak przyznają pracodawcy – jest dla nich sporym problem. Poznając zarówno stanowisko przedstawicieli świata edukacji jak i gospodarki chcemy rozwiązać wyzwania związane m.in. z rozwojem młodych pracowników, ich dokształcaniem i dalszą współpracą.
Każde ze spotkań odbyło się w innym miejscu, z innymi firmami i uczestnikami.
Panel w dniu 21 czerwca zorganizowano w Mahle Behr Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. Po trzech godzinach intenstywnej współpracy ponad 20 uczestników wzięło udział zwiedzaniu firmy gospodarzy, która wywarła na uczestnikach ogromne wrażenie. Nie inaczej było w kolejnym dniu 22 czerwca. Panel rozpoczęto od godzinnego zwiedzania firmy Volkswagen Poznań Sp. z o.o., dalsza część spotkania odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych również z 20-ma lecz innymi uczestnikami a niżeli pierwszego dnia.
– Design Thinking to usystematyzowane podejście do procesu innowacji. Pierwszym krokiem jest dobór interdyscyplinarny zespołu, w skład którego wchodzą osoby, w naszym przypadku, mające wpływ na dostępność kompetencji na rynku pracy m.in.: pracownicy działów HR, Prezesi, młodzi pracownicy firm, uczniowie, studenci, nauczyciele czy dyrektorzy – wymienia dr inż. Magdalena Graczyk-Kucharska z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. – Następnie powołany zespół realizuje, krok po kroku, kolejne etapy metody posługując się zestawem narzędzi i technik, aby w rezultacie wypracować możliwe do wdrożenia rozwiązania, pozwalające na bardziej efektywną współpracę z młodymi pracownikami – dodaje.
W czerwcowych dwóch panelach uczestniczyli przedstawiciele kolejnych firm:
- Amica S.A,
- Ardagh Glass S.A.,
- Duni EFF Sp. Zo.o.,
- Kimball Electronics Poland Sp. z o.o.,
- Leszczyńska Fabryka Pomp Sp. zo.o.,
- Lubawa Group,
- Mahle Behr Ostrów Wielkopolski Sp. zo.o.,
- Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe,
- Pratt & Whitney Kalisz,
- Rawag Sp. zo.o.,
- Wielkopolska Wytwórnia Żywności PROFI Sp. zo.o.,
- Volkswagen Poznań Sp. z o.o.
Przedstawiciele Partnera Wiodącego projektu – Samorządu Województwa Wielkopolskiego (Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego) oraz nauczyciele i uczniowie z: Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu, Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Design Thinking, poprzez swój uniwersalny charakter, ma szerokie zastosowanie, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z problemami, które nie mają jednego oczywistego rozwiązania.
Podczas tegorocznych warsztatów “Projektowanie systemów motywacyjnych dla pokolenia Millenialsów”, gdzie naukowcy Politechniki Poznańskiej, Wydziału Inżynierii Zarządzania w ramach inicjatywy Akcelerator Wiedzy Technicznej® byli współorganizatorami zastosowano właśnie tę metodę.
– Metoda Design Thinking wykorzystywana podczas paneli pobudza kreatywność, szybko są generowane pomysły i dzięki temu w krótkim czasie można znaleźć rozwiązanie problemu – mówi dr inż. Małgorzata Spychała z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. – Ważne jest że każdy musi się wypowiedzieć ponieważ dodatkowo stosujemy metodę bainstorming. Każdy z uczestników paneli – dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i inspiruje się innymi pomysłami. – W wyniku stosowania tychże metod rodzą się często gorące dyskusje, które przynoszą ciekawe pomysły, propozycje czy już gotowe rozwiązania – mówi dr inż. Marek Goliński z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. – Po spotkaniu, już poza projektem „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” opracowane zostaną raporty, które będą podsumowaniem spotkań i ich „owoców”, by móc do tego wracać oraz wykorzystać to już w firmie – dodaje.
– Dialog jest potrzebny – mówi dr inż. Magdalena Graczyk – Kucharska – Na szczęście atmosfera panująca podczas paneli sprzyja temu, by otwarcie mówić o tym co jest dla nas wyzwaniem i wspólnie z innymi dzielić się tym i szukać ciekawych rozwiązań. Dodatkowo ważne jest, że podczas takich spotkań wsłuchujemy się w glosy przedstawicieli pokolenia Millenialsów. Bardzo często takie zderzenie dwóch światów, dwóch perspektyw, wywołuje lawinę, która wprost zasypuje uczestników refleksjami, których wcześniej nie mieli. – Przedstawianie w jasny sposób swoich potrzeb i oczekiwań jest szalenie potrzebne do tego by lepiej się poznać – mówi dr inż. Maciej Szafrański z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. – Bez tego trudno szukać nici porozumienia – dodaje.
Kolejny panel zaplanowany jest na 18 lipca 2017 roku w Gostyniu w firmie Ardagh Glass Gostyń S.A.