O laboratoriach
Laboratoria, w których odbywają się zajęcia specjalistyczne na Politechnice Poznańskiej, powstały w ramach projektu „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”. W ramach kontynuacji projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” zostały poddane modernizacji i uzupełnione o najnowocześniejszy sprzęt.
Laboratoria są efektem wielu pomysłów i lat pracy nad poprawą dostępu do praktyk zawodowych. Ten innowacyjny pomysł ma swoje korzenie w koncepcjach tworzonych w ramach Akceleratora Wiedzy Technicznej (AWT®) obejmujących także doświadczenia ze współpracy z Central Ostrobothnia University of Applied Sciences w Finlandii.
Zajęcia specjalistyczne w laboratoriach mają na celu stworzenie rzeczywistych warunków pracy wzbogaconych o możliwość pełnego zapoznania się z najnowocześniejszym sprzętem. To połączenie dwóch najważniejszych elementów praktyki – kontaktu z wyposażeniem wykorzystywanym w przedsiębiorstwach oraz systemem ośmiogodzinnej pracy.
Laboratoria oferują 40 godzinne zajęcia specjalistyczne w dwunastu zawodach:
- MULTIDYSCYPLINA
- technik informatyk,
- technik teleinformatyk,
- technik mechanik,
- technik mechatronik,
- technik elektryk,
- technik elektronik,
- ELOTOR
- technik ekonomista,
- technik handlowiec,
- technik logistyk,
- technik spedytor,
- technik organizacji reklamy,
- technik grafiki i poligrafii cyfrowej
Laboratoria zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zajęcia mogły odbywać się w grupach liczących od 18 do 30 osób.
Zajęcia specjalistyczne odbywają się w trzech lokalizacjach na terenie Wielkopolski.
UWAGA!
Zajęcia specjalistyczne w laboratoriach nie stanowią formy praktyk zawodowych.
Formy realizacji zajęć
Zajęcia specjalistyczne w laboratoriach mogą być realizowane w formach:
– stacjonarnej, tj. Uczestnicy/Uczestniczki odbywają zajęcia w jednej z lokalizacji laboratoriów;
– w formie w pełni zdalnej mogącej obejmować: prezentacje, konsultacje z prowadzącymi, pokazy, zdalne wykonywanie ćwiczeń, łączenie się z urządzeniami w laboratoriach, pracę samodzielna uczniów na podstawie przygotowanych materiałów;
– w formie częściowo zdalnej, tj. mobilnej, mogącej obejmować pracę na terenie szkoły na wybranym sprzęcie laboratoryjnym, nadzorowaną zdalnie lub stacjonarnie przez pracowników laboratoriów.
Czas trwania
Zajęcia specjalistyczne w laboratoriach organizowane będą w trybie 40 godzinnym, w formie ustalonej dla każdej grupy Zajęcia w formie zdalnej i częściowo zdalnej mogą być realizowane przez tydzień lub też być rozłożone w czasie, jednak cykl 40 godzin powinien być zrealizowany w ciągu maksymalnie 60 dni.
Organizacja zajęć specjalistycznych w laboratoriach
Zajęcia specjalistyczne w laboratoriach kierowane są do uczniów klas III oraz IV. W projekcie mogą wziąć udział również szkoły, które uczestniczyły w projekcie „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”.
Podczas zajęć specjalistycznych uczniowie zostają poddani diagnozie kompetencji, w tym ocenie swoich umiejętności. Otrzymują wsparcie w zakresie podnoszenia swojej wiedzy na temat posiadanych umiejętności i kompetencji, prowadzone jest z nimi doradztwo zawodowe. Ocena każdego ucznia przez prowadzącego zajęcia pozwala na weryfikację ich uzdolnień. W trakcie zajęć uczniowie biorą udział w szkoleniu z użytkowania system.zawodowcy.org oraz zakładają profil użytkownika systemu. Po zakończeniu zajęć specjalistycznych w laboratoriach uczniowie otrzymują certyfikat ukończenia, w którym uwzględniony jest zakres podniesionych umiejętności. Wyróżniający się uczniowie są preferowani wśród współpracujących pracodawców, podczas przygotowywania dla nich stażu.
Uczniowie korzystający z tej formy wsparcia zostaną skierowani do pracodawców, a dokonana podczas zajęć ocena kompetencji umożliwi lepsze dopasowanie miejsca odbywania stażu.