Projekt „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe” był realizowany w ramach Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Działanie 9.2). Liderem w projekcie był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a Partnerem Politechnika Poznańska. „Czas zawodowców” był realizowany w latach 2012-2015 i spotkał się z pozytywnymi komentarzami uczestników projektu oraz stanowił inspirację dla wielu obserwatorów z całego kraju.
Projekt „Czas zawodowców” został wyróżniony przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju tytułem „Najlepsza inwestycja w człowieka” w ramach konkursu „Dobre praktyki EFS 2014 ” oraz znalazł się wśród kluczowych projektów, mających służyć realizacji celu określonego w Strategii Rozwoju Miasta Poznania do 2030 roku – „Podniesieniu jakości kształcenia, opieki i wychowania”.
Miasto Poznań i powiat poznański są partnerami akcji i debat eksperckich pod tytułem „Czas zawodowców”, realizowanych przez redakcję Głosu Wielkopolskiego. Dzięki debatom problematyka szkolnictwa zawodowego zostanie poruszona przez liczniejsze grupy odbiorców z terenu Miasta Poznania i powiatu poznańskiego. Konkluzje dyskusji „Czas zawodowców” mają prezentować perspektywy szkolnictwa zawodowego.
Działania Miasta Poznań, zgodnie z zapisem w Uchwale nr LX/929/VI/2013 Rady Miasta z dnia 10 grudnia 2013 roku, wpisują się w wartości i cele realizowane w ramach projektu „Czas zawodowców”. Głównym zadaniem w ramach celu operacyjnego programu „Wysoka jakość edukacji i wychowania” jest bowiem wspieranie edukacji zawodowej. Do priorytetowych działań należeć ma rozszerzanie grupy osób objętych kształceniem zawodowym oraz dostosowanie profilu nauczania do potrzeb rynku pracy. W ślad za działaniami związanymi z dostosowywaniem profilu kształcenia zawodowego w placówkach prowadzonych przez Miasto Poznań, jako najważniejszy element, wskazuje się monitoring efektów tych poczynań.
Kontynuacją „Czasu zawodowców” jest projekt „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”, który został uruchomiony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ i będzie realizowany do końca 2022 roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego) oraz Politechnikę Poznańską we współpracy z zainteresowanymi samorządami, pracodawcami i szkołami kształcącymi zawodowo z terenu województwa wielkopolskiego.