Jednym z głównych wyzwań współczesnej edukacji jest uwzględnienie wielu źródeł informacji, ich zasadny wybór i zastosowanie w celowy i optymalny sposób. Uczniowie intuicyjnie wykorzystują otaczającą technologię informacyjno-telekomunikacyjną do zdobywania wiedzy o otaczającym ich świecie oraz do interakcji społecznych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, w ramach projektu “Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”, uruchomiono platformę edukacyjną, zawierającą pomoce dydaktyczne on-line stanowiące wsparcie tradycyjnego nauczania w szkole. Celem jej powstania jest pomoc dla szkół w organizowaniu kształcenia zawodowego w atrakcyjnej formule z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Warto zachęcić uczniów do korzystania z wirtualnego środowiska edukacyjnego, które można spersonalizować pod kątem ich bieżących potrzeb – umiejętności czy preferowanego sposobu uczenia się.
Narzędzie oferuje szereg możliwości, w tym wykorzystanie przygotowanych materiałów do prowadzenia zajęć i samokształcenia oraz przeprowadzenie testów weryfikujących wiedzę w zakresie 32 kwalifikacji w 12 wybranych zawodach. W tej chwili użytkownicy mogą korzystać z 90 kursów zawierających łącznie ponad 1700 materiałów w ramach repozytorium dla nauczycieli i uczniów, repozytorium z doradztwa zawodowego i kursów otwartych, które są na bieżąco rozwijane. Nasze produkty pomogą również wesprzeć placówkę w realizacji państwowych wymagań wobec szkół.
W systemie dostarczania treści udostępniono do pobrania i wykorzystania arkusze egzaminów zawodowych z zasobów CKE z lat 2013-2016. Arkusze wraz z kryteriami oceniania do części praktycznej i odpowiedziami do części teoretycznej oraz wytycznymi dotyczącymi stanowiska egzaminacyjnego przygotowano dla 32 kwalifikacji w 12 zawodach objętych projektem (łącznie 1371 dokumentów). Rozpoczęto także proces przetwarzania arkuszy egzaminów zawodowych do postaci interaktywnej, co pozwoli na zwiększenie atrakcyjności kształcenia w szkołach i zachęci uczniów do wysiłku na rzecz własnego rozwoju.
W ramach doposażenia szkół w materiały dydaktyczne na platformie zamieszczono 11 otwartych kursów i testów próbnych z ECDL (Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych) na 3 poziomach zaawansowania oraz kurs i test próbny na uprawnienia elektryczne SEP do 1 kV. Ponadto uruchomiono repozytorium z doradztwa zawodowego zawierające plakaty i materiały o tematyce związanej z doradztwem zawodowym i zawodoznawstwem.
W ramach współpracy ze szkołami biorącymi udział w projekcie w szkołach zostali wskazani szkolni administratorzy, mający odpowiadać za zarządzanie kursami udostępnionymi danej szkole i kontakt z pracownikami projektu. Do tej pory zgłosiło się 218 nauczycieli zainteresowanych wykorzystaniem modułu. Przez ostatni rok do platformy zalogowano się ponad 9000 razy, co przełożyło się na blisko 4000 godzin pracy użytkowników w Systemie. Planowane jest wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań metodycznych i technicznych, takich jak grywalność czy rozszerzona rzeczywistość.
Nieustannie staramy się być lepsi – oprócz udostępniania nowych materiałów zmodyfikowano także interfejs platformy w celu umożliwienia wykorzystania jej na urządzeniach mobilnych. Dotyczy to responsywności i ułatwienia nawigowania po strukturze zamieszczanych zasobów.Platforma jest również miejscem wspierania diagnozy kompetencji uczniów uczestniczących w dodatkowych zajęciach specjalistycznych w laboratoriach.
Mamy nadzieję, że nasz system dostarczania treści odpowiada oczekiwaniom użytkowników, stanowi wsparcie zarówno dla nauczycieli jak i uczniów, ułatwia przygotowanie do lekcji i czyni naukę atrakcyjniejszą.