Uczniowie i uczennice klas trzecich z Zespołu Szkół imienia Gen. Chłapowskiego
w Bolechowie oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krotoszynie, w ramach projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”, w laboratoriach na Politechnice Poznańskiej otrzymali nie tylko akademicką wiedzę fachową, ale przede wszystkim mieli możliwość pracy z praktykami.
Młodzież miała okazję programować znaczki RFID oraz projektować etykiety logistyczne. Jedno z zadań polegało na symulacji operacji magazynowych z wykorzystaniem oprogramowania Comarch ERP Optima. – Jest to zawód z przyszłością – mówi Emil Uciechowski. W ostatnich latach na rynku pracy zapotrzebowanie na logistyków zwiększa się bardzo szybko. Firmy szukają specjalistów. – Można w tym zawodzie dobrze zarobić – mówi Kamil Lechel – Jest duże zapotrzebowanie na pracowników wykształconych w tym zawodzie – dodaj Julia Michalik.
Świadomość i widza na temat sytuacji na rynku pracy wśród młodzieży jest imponująca. – Rynek logistyki cały czas się rozwija i jeszcze długo pozostanie w tej fazie. Dzięki temu rozwojowi powstało wiele nowych przedsiębiorstw, które zatrudniają nawet po kilkaset lub kilka tysięcy pracowników. Logistyka w dużym stopniu zależna jest od nowych technologii, lecz w dzisiejszych czasach są one na wysokim poziomie, co sprawia, że firmy wciąż się rozrastają. – opowiada Martyna Brodziak – Logistyka potrzebna jest w takich dziedzinach jak transport, magazynowanie czy sprzedaż. Dlatego nigdy nie będzie to rynek zbędny. Wielkopolska znajduje się w czołówce województw w Polsce, które posiadają najwięcej firm logistycznych – dodaje.
W trakcie zajęć uczniowie mieli również możliwość symulacji prowadzenia działalności gospodarczej poprzez rozwiązanie konkretnego problemu biznesowego. Ciekawym wyzwaniem była także realizacja wymiany handlowej towarów i usług zgodna z procedurą profesjonalnego oprogramowania magazynowego.
Więcej zdjęć na FB zawodowcy.org