10 marca 2017 roku Jego Magnificencja prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, Rektor Politechniki Poznańskiej, podpisał pierwsze zaświadczenia potwierdzające objęcie Patronatem Politechniki Poznańskiej 13 klas z wielkopolskich szkół. Patronat Uczelni jest przyznawany w ramach projektu Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska i jest on szczególnym wyróżnieniem uczniów wybranych klas, które korzystają ze wskazanych form wsparcia dostępnych w ramach projektu.
Zainteresowanie Patronatem jest bardzo duże wśród szkół, które współpracują w ramach projektu. W tym roku szkolnym klasy zostały objęte Patronatem Politechniki Poznańskiej pilotażowo. – Do tej pory nawiązaliśmy współpracę z Działem Informacji i Promocji oraz trzema wydziałami, które aktywnie angażują się w tworzenie programu dla klas patronacki. Jest to Wydział Inżynierii Zarządzania, Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania oraz Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska – mówi dr inż. Maciej Szafrański, Kierownik zadań Politechniki Poznańskiej w projekcie.
Uczniowie otrzymają pakiety materiałów informujących o ofercie edukacyjnej Politechniki Poznańskiej, które odpowiadają ich, obranej na poziomie technikum, ścieżce edukacyjnej. Uczniowie klas patronackich, przyjeżdżający dodatkowo na zajęcia specjalistyczne na Politechnikę Poznańską, będą mogli lepiej poznać życie Uczelni. W ramach Patronatu Politechniki Poznańskiej dla zainteresowanych istnieje możliwość organizowania spotkań z przedstawicielami studenckich kół różnych wydziałów, którzy w sposób przystępny opowiedzą o życiu studenta, uczelnianych zasadach i prawach, podpowiedzą i doradzą, jak najlepiej przygotować się do egzaminów i procesu rekrutacyjnego. – Planujemy także zrealizować spotkania online dla uczniów, którzy już byli na zajęciach specjalistycznych albo nie będą brali udziału w zajęciach. – mówi dr inż. Maciej Szafrański – W końcu mamy uczniów z różnych krańców Wielkopolski. Mam nadzieję, że pierwsze z takich spotkań uda się zrealizować już w przyszłym roku szkolnym.
Uczniowie będą mieli okazję do nawiązania nowych znajomości, które mogą okazać się bezcenne na początku edukacji na Politechnice Poznańskiej. Łatwiej będzie rozmawiać z niewiele starszymi kolegami, którzy mogą podzielić się doświadczeniem i doradzić najlepiej, jak potrafią. Studenci będą pewnego rodzaju przewodnikami, wprowadzającymi uczniów w mury uczelni. W dobie mediów społecznościowych takie znajomości mogą być kultywowane na odległość i to również w ramach Patronatu Politechniki Poznańskiej będziemy starali się pielęgnować.
Uczniowie będą mogli również spotkać się z wykładowcami Politechniki Poznańskiej, którzy zaserwują im dawkę akademickiego wykładu i tym samym przybliżą uczniom formę przekazywania wiedzy na poziomie uniwersyteckim. Dodatkowo, będą informowani o wykładach otwartych w danym roku akademickim (również tych online) oraz o innych wydarzeniach otwartych na Uczelni.
Każdy uczeń klasy objętej Patronatem Politechniki Poznańskiej, który zakończy pozytywnie program wsparcia, otrzyma zaświadczenie o uczęszczaniu do klasy objętej tą formą wsparcia. Do dyrektorów szkół, w których uczą się klasy patronackie, dodatkowo list gratulacyjny skieruje Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
LISTA SZKÓŁ, W KTÓRYCH WYBRANE KLASY OBJĘTO PATRONATEM POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ
- Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. St. i Wł. Grabskich w Kole
- Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie
- Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
- Zespół Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach
- Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Wągrowcu
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie
- Zespół Szkół Technicznych im. Noblistów Polskich w Trzciance
- Zespół Szkół Technicznych im. 55. Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie