Laboratoria Politechniki gotowe na przyjęcie młodzieży z najlepszych wielkopolskich szkół! Prowadzący zajęcia z nowymi pomysłami i interesującymi materiałami zajęciowymi. Od poniedziałku uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Ostrowa Wielkopolskiego i Zespołu Szkół nr 1 z Ostrzeszowa (pracownia ekonomisty), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Wągrowca i Zespołu Szkół nr 2 z Ostrzeszowa (mechatronik), Zespołu Szkół Technicznych z Leszna (technik informatyk) biorą udział w zajęciach specjalistycznych w Laboratoriach.
To gorący czas dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych z Leszna, czyli popularnego „Koniora”. Sześcioro z nich bierze udział w Olimpiadzie Cyfrowej i obok obowiązków związanych z pracą w laboratoriach muszą jeszcze wypełniać internetowe pytania testowe. Natalii Wojtkowiak, Leszkowi Ratajczakowi i Patrykowi Pabichowi z klasy 4 oraz Adrianowi Rusakowi, Maciejowi Beczkiewiczowi i Pawłowi Guzkowi z klasy 3 życzymy powodzenia!
Nastolatkowie biorący udział w laboratoriach pracują w normalnym 8 – godzinnym trybie, jak w realnej firmie, motywując się do pracy, budując relacje ze współpracownikami i szefem. To nowe wyzwania dla uczniów, a za chwilę pracowników aplikujących do najlepszych firm informatycznych.
– Myślę, że wiele już nauczyliśmy się w szkole, ale pierwsze zadania były stresujące i pod presją czasu. Spokojnie daliśmy sobie radę z instalacją windows’a i konfiguracją sieci internetowej – mówi Szymon Sarnecki z klasy 3. – Gdybyśmy tego nie zrobili cała grupa nie mogłaby rozpocząć pracy – dodaje Mateusz Bajor.
Prowadzący zajęcia Łukasz Marcinkowski zapowiada dalsze praktyczne projekty. Zaplanowaliśmy m.in. spawanie światłowodów, projektowania i pomiary sieci komputerowych, do dyspozycji uczniów jest też m.in. drukarka 3D.
– Jest zdecydowanie inaczej niż w szkole, fajnie że jest więcej praktyki, choć nie wiem jeszcze, czy zdecyduję się na kontynuowanie nauki na polibudzie, czy pójdę do pracy. Ofert w zawodzie jest sporo, ale też trzeba się zdecydować na jakaś specjalizację, to trudne – ciekawe jest bycie adminem, swoje atuty ma też programowanie, tworzenie stron i aplikacji – mówi Mateusz Kaczmarek z klasy 4.
Laboratoria – to oczywiście zdobywanie wiedzy, ale pobyt w Poznaniu to także inne atrakcje: basen, kina, centra handlowe, koncerty, lodowisko.
Chcemy też razem z kolegami i koleżankami skorzystać z tego, co oferuje miasto. Najpierw nauka na Politechnice, a popołudnia i wieczory chcemy poświęcić na zabawę – zobaczyć jak wygląda życie w Poznaniu – deklaruje Mateusz Bajor.
– Po co przyjechaliśmy na Politechnikę? Stronę www można zrobić za kilkaset złotych i kilka tysięcy, żeby zarabiać dobre pieniądze konieczny jest profesjonalizm, znajomość nowych trendów i konfrontowanie swoich umiejętności z innymi, podpatrywanie rozwiązań – więc „laby na polibudzie” to najlepszy sposób na zdobywanie doświadczenia – podkreślają uczniowie z klasy 3 i 4 leszczyńskiego „Koniora”.