Technicy mechatronicy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jana Pawła II w Gnieźnie jako pierwsi uczniowie z klasy objętej Patronatem Politechniki Poznańskiej, w ramach projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”, wzięli udział w wycieczce połączonej z nauką i praktyką, podczas której poznali wykładowców, studentów i zaplecze Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania.
Spotkanie rozpoczęło się od wykładu „Jak zbudować robota kroczącego”, który został przeprowadzony przez dr. inż. Dominika Rybarczyka. Później uczniowie podzielili się na dwie grupy i pod skrzydłami mgr Beaty Czerkas oraz inż. Agaty Wiśniewskiej rozpoczęli zwiedzanie Wydziału połączone z praktyką.
W Laboratorium Odlewnictwa dr inż. Krzysztof Grześkowiak, Prodziekan ds. studiów niestacjonarnych Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania, osobiście przeprowadził ciekawe zajęcia, podczas których uczniowie własnoręcznie przygotowali każdy z etapów potrzebny do zrobienia odlewu. Dzieło zostało na końcu odpowiednio ocenione przez Pana Prodziekana, i przekazane w ręce uczniów, którzy na koniec posprzątali po sobie stanowisko pracy. – Bardzo ciekawe zajęcia. Jestem pod wrażeniem – mówi Damian Cudak, uczeń klasy IV objętej Patronatem Politechniki Poznańskiej.
W Laboratorium Diagnostyki Termalnej dr inż. Leszek Różański przybliżył uczniom zagadnienia związane z pomiarem temperatury, z podczerwienią, termowizją i jej szerokim zastosowaniem. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali ciekawego wykładu i obejrzeli dokładnie aparaturę w laboratorium. Spore wrażenie zrobiło na uczniach zabawa małą kamerką, którą można zamocować na smartfonie lub tablecie i zrobić natychmiastowo wizję termowizyjną. – Nie zdawałem sobie sprawy z tak szerokiego zastosowania termowizji – mówi Kamil Duszyński, uczeń z klasy objętej Patronatem Politechniki Poznańskiej – Od dawna myślę o studiowaniu na Politechnice Poznańskiej i mam nadzieje, że to mi się uda.
Uczniowie nie kryli swojego zadowolenia, a cisza i skupienie jakie panowało podczas zajęć było potwierdzeniem tego, jak bardzo spodobał im się program wycieczki. Padło wiele pytań do prowadzących, którzy bardzo chętnie dzielili się swoją wiedzą. Uczniowie mogli również poznać stanowisko pneumatyczne i stanowisko do obróbki, a dr inż. Bartosz Gapiński zapoznał uczniów z Laboratorium współrzędnościowej techniki pomiarowej.
Więcej zdjęć na naszym profilu.